ქეთი წილოსანი ლანჩხუთიდან
მე ვარ ქეთი წილოსანი, ვცხოვრობ ლანჩხუთში. მყავს ორი შვილი. ძალიან ადრე გავთხოვდი, 15 წლის ვიყავი და როგორც ხდება ხოლმე, მე და ჩემს მეუღლეს ნაადრევად შექმნილი ოჯახი მალევე დაგვენგრა. გათხოვების დღიდან წლების განმავლობაში ვიყავი სახლში. არ მქონდა არც სწავლის, არც მუშაობის შესაძლებლობა, სრულიად მოვწყდი სოციუმს. ჩემი ძირითადი საქმიანობა იყო ბავშვების აღზრდა და საოჯახო საქმე. მალე მივხვდი, რომ ამას დიდხანს ვერ გავუძლებდი, რადგან ცხოვრების ეს წესი შინაგანად არ იყო ჩემი. ბავშვობიდან ძალიან აქტიურ სოციალურ ცხოვრებას ვიყავი მიჩვეული და ვერაფრით ვეგუებოდი ასეთ ყოველდღიურობას. მეორეს მხრივ, ვიყავი ძალიან სტრეოტიპულად აღზრდილი და ეს სტერეოტიპები მაიძულებდა, დათმობებზე წავსულიყავი, რადგან ეს იყო მოცემულობა და ჩემი ცხოვრება იყო ასეთი, სხვა ცხოვრება მე მაშინ არ გამაჩნდა.
ამგვარმა კომპრომისებმა ჯანმრთელობა საგრძნობლად შემირყია. შემექმნა ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემებიც. მხოლოდ ამის შემდეგ გადაწყვიტა ჩემმა ოჯახმა, რომ მათთან უნდა დავბრუნებულიყავი და სამკურნალოდ წამიყვანეს.
ძალიან რთული იყო პირველი პერიოდი, როცა კრიზისული მდგომარეობიდან გამოსულმა სამსახურის ძიება დავიწყე. ვიყავი დიპლომისა და ატესტატის გარეშე. ვაკანსიები, რა თქმა უნდა, იყო, მაგრამ მე არსად მასაქმებდნენ. ამ პერიოდს დაემთხვა სხვა სირთულეებიც, დედამ სამსახური დაკარგა და მთელი ოჯახი დავრჩით ბებიის პენსიის იმედზე. იძულებული გავხდი, თბილისში წავსულიყავი და მიმტანად მემუშავა. იქაც უამრავ სირთულეს ვაწყდებოდი, მაგრამ ვცდილობდი, ყველაფერს გავმკლავებოდი.
სწორედ მაშინ, როცა ცოტათი „ამოვისუნთქე“ და ეკონომიკურად მოვძლიერდი, თანაც უკვე იმდენად, რომ ოჯახსაც ვეხმარებოდი, ავტოავარიაში მოვყევი და ექვსთვიანი მკურნალობის კურსი დამჭირდა. ისევ ძალიან გართულდა ყველაფერი, ჩაკეტილობა დეპრესიაში გადამეზარდა.
ამ დროს გურიაში გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტით „ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება“ „ფონდი ტასო“ შემოვიდა. მითხრეს, რომ ეძებდნენ ქალებს და გოგონებს, რომ მათთვის საჭირო განათლება მიეცათ და გაძლიერებაში დახმარებოდნენ.
მახსოვს, პირველ შეხვედრაზე მეწარმე ქალები მოვიდნენ, მათი დიდი ნაწილი განათლებული და შემდგარი ქალი იყო. წრეზე ვისხედით და ქალბატონი მარინა თაბუკაშვილი კითხვებს გვისვამდა. საკუთარი თავის წარდგენისას, ჩემი რიგის დადგომამ უხერხულ მდგომარეობაში ჩამაგდო; ცუდი შეგრძნება იყო, ამ ქალების შემდეგ ჩემს მიღწევებზე რომ არაფერი მქონდა სათქმელი. არასდროს დამავიწყდება მარინა თაბუკაშვილის თვალები, როცა ვთქვი, რომ ვარ დიასახლისი და ორი შვილის დედა.
მოგვიანებით, როცა კარგად გავიცანი მარინა თაბუკაშვილი, მივხვდი, თუ რას ნიშნავდა მისი  გამოხედვა. მივხვდი, რომ მისთვის ფასეული იყო არა იქ ჩამოთვლილი რეგალიები, არამედ მე ის ადამიანი ვიყავი, ვინც მას უნდა გაეზარდა და გამზარდეს კიდეც მან და მისი გუნდის წევრებმა.
ასე გავხდი ლანჩხუთის ქალთა ჯგუფის სათემო მუშაკი. თავიდან ამ სიტყვის მნიშვნელობაც კი არ ვიცოდი. 24-25 წლის ვიქნებოდი, როცა პროექტის საგანმანათლებლო კომპონენტის ფარგლებში, თბილისში ტრენინგებზე წავედი. იქ სხვა რეგიონების სათემო მუშაკებთან ერთად გავდიოდი სასწავლო პროგრამებს. პირველად მაშინ შევეხე კომპიუტერს, რადგან მანამდე ამის საშუალება არც მქონია. ვისწავლე საოფისე პროგრამები, ვისწავლე მეილის ფუნქციები და გაგზავნა, სამოტივაციო წერილის, CV-ის წერა და რაც მთავარია, ცოდნა, რომელსაც ვიძენდი, უნდა გამევრცელბინა ჩემს თემში და ყველაფერი, რასაც ვსწავლობდი, უნდა მესწავლებინა სხვა ქალებისთვის.
სამი წლის განმავლობაში ვმუშაობდი ამ პროექტში. ვუყურებდი ჩემს თავს და სრულიად სხვა ადამიანად ვიქეცი. თუკი ადრე მერიის შენობასთან ჩავლისას ვფიქრობდი, რომ მის კარებს მიღმა მიუწვდომელი სივრცე იყო, სადაც მე ვერასდროს მოვხვდებოდი, დღეს ჩემთვის ამ შენობის ყველა კარი ღიაა. ჩემთვის თუ სხვისთვის, შემიძლია ყველა კაბინეტში შევიდე და პრობლემების გადაჭრაზე ვიზრუნო.
უფლებების მიმართულებით ტრენინგებმაც ძალიან ბევრი რამ მომცა. ბევრჯერ ყოფილა, რომ ტრენინგიდან მოსულს მიტირია იმის გაცნობიერებისას, რომ ბავშვობიდან თითქმის ყველა სახის ძალადობის მსხვერპლი ვიყავი და ამ ყველაფერს ჩუმად ვიტანდი, რადგან საკუთარი უფლებების შესახებ არაფერი ვიცოდი.
იმდენი რამე გავიგე, რაც ძალიან მინდა, რომ ყველა გოგომ იცოდეს. მინდა, რომ აღარავინ გახდეს ძალადობის მსხვერპლი. ეს სურვილი ისე გაიზარდა ჩემში, რომ ლანჩხუთში ახალგაზრდული კლუბი ჩამოვაყალიბე, სადაც ახალგაზრდები იკრიბებიან და ერთად ვსაუბრობთ სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე, გვაქვს ტრენინგები და თემატური თამაშები.
პროექტის დასრულების შემდეგ, გადავწყვიტე, რომ სოციალური კაფე გამეხსნა, ადგილი, სადაც ადგილობრივები შევიკრიბებოდით. მსგავსი სივრცე აქამდე ლანჩხუთში არ არსებობდა. ამ საქმიანობის შედეგად, დღეს უკვე ყველა მიცნობს, დაიწერა უამრავი სტატია და ჩემი, როგორც მეწარმე ქალის წარმატების ისტორია ფართოდ გავრცელდა.
ხშირად ვადარებ ჩემს ადრინდელ და ახლანდელ CV- ებს ერთმანეთს. პირველში სულ სამი რამ წერია - „ქეთი წილოსანი, ათი კლასის განათლება, დიასახლისი“, დღეს კი უკვე ვეღარ ვატევ ყველაფერს, ყველა ტრენინგს და ყველა პროექტს, რომელზეც მიმუშავია მას შემდეგ, რაც ჩემს ცხოვრებაში „ფონდი ტასო“ გამოჩნდა. მადლობა თქვენ და მადლობა გაეროს ქალთა ორგანიზაციას. განსაკუთრებული მადლობა პირადად ორ ადამიანს - მარინა თაბუკაშვილს და ქეთევან ჟორდანიას.

Keti Tsilosani from Lanchkhuti
I am Keti Tsilosani, I live in Lanchkhuti. I have two kids. I got married very early, I was 15 years old, and as is often the case, my husband and I soon got divorced. I was home for years from the day I got married. I had neither the opportunity to study nor to work, I was completely cut off from society. My main activity was raising children and doing household chores. I soon realized that I could not endure this for long because this way of life was not internally mine. I have been accustomed to a very active social life since childhood and I could not get used to such a daily life. On the other hand, I was brought up very stereotypically and these stereotypes forced me to make concessions because it was a given and my life was like that, I had no other life then.
Such compromises have shaken my health significantly. I also had mental health problems. Only then did my family decide that I should go back to them and they took me for treatment.
It was a very difficult first period getting out of a crisis situation when I started looking for a job. I was without a diploma and a high school certificate. There were vacancies, of course, but I could not get employed anywhere. This period coincided with other hardships, my mother lost her job and the whole family was left to hope for the grandmother's pension. I was forced to go to Tbilisi and work as a waitress. I was facing a lot of difficulties there as well, but I was trying to cope with everything.
Just when I felt a little bit of progress for a while, became financially stronger, and was already supporting my family, I got badly injured in a car accident and fell in need of a six-month course of treatment. Again things got very complicated, the isolation turned into depression.
At that time, with the UN Women project "Women’s Economic Empowerment" Taso Foundation entered Guria. I was told that they were looking for women and girls to be given the education they needed and to help and empower them.
I remember the women entrepreneurs came to the first meeting, most of them were educated and successful women. We sat in a circle and Mrs. Marina Tabukashvili was asking us questions. Introducing myself, my queuing put me in an awkward position; It was a bad feeling, I had nothing to say about my achievements after these women. I will never forget Marina Tabukashvili's eyes when I said that I am a housewife and a mother of two.
Later, when I got to know Marina Tabukashvili well, I realized what her look meant. I realized that it was not the regalia listed there that were valuable to her, but I was the one whom she was looking for to raise and she and her team members did so.
That's how I became a Community Worker for the Lanchkhuti women group. At first I did not even know the meaning of this term. I would have been 24-25 years old when I went for trainings to Tbilisi as part of the educational component of the project. There I went through training programs with community workers from other regions. That was the first time I touched the computer, because I had no opportunity to do it before. I learned office software, I learned the functions of sending and receiving mail, writing cover letters, writing CVs and most importantly, the knowledge I was gaining I had to spread in my community and everything I was learning I had to teach other women.
I worked on this project for three years. I watched myself becoming a completely different person. If earlier when I passed the City Hall building I thought that there was an inaccessible space behind its doors where I could never get in, but today all the doors of this building are open to me. For myself or for someone else, I can go into every office and bring any problematic issue for solving.
Rights training has also given me a lot. There have been many times that I cried, when coming back from training I realized that I had been a victim of almost all kinds of violence since childhood and I kept quiet about all this because I knew nothing about my own rights.
I have learned so many things that I really want every girl to know. I want no one to become a victim of violence anymore. This desire grew in me so much that I set up a youth club in Lanchkhuti, where young people gather and talk about various important issues, we have trainings and thematic games.
After the project was over, I decided to open a social café, a place where locals would gather. Such a space did not exist in Lanchkhuti before. As a result of this activity, today everyone knows me, numerous articles have been written and my success story as an entrepreneurial woman has become widely spread.
I often compare my past and present CVs to each other. The first one says only three things - "Keti Tsilosani, ten grade education, a housewife", but today I can not place everything, all the trainings and all the projects I have been working on since Taso Foundation appeared in my life. Thank you and thanks to UN Women. And special personal thanks to two people - Marina Tabukashvili and Ketevan Zhordania.