სოფლად მცხოვრები დამწყები მეწარმე ქალებისთვის სამეწარმეო ტრენინგებისა და მენტორინგის პროგრამა გრძელდება!
8-10 თებერვალს ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტის ფარგლებში, პროგრამაში ჩართულ 19 ქალს სამეწარმეო ტრენინგი ჩაუტარდა. ტრენინგს უძღვებოდა სოციალური ინოვაციების და მეწარმეობის ცენტრის (SiNC) დირექტორი, თამარ ჯანგულაშვილი.
ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების კომპონენტი წარმოადგენს პროექტის „კარგი მმართველობა გენდერული თანასწორობისთვის“ნაწილს (II ფაზა), რომელსაც გაეროს ქალთა ორგანიზაცია, თავის პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად, ნორვეგიის განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს მხარდაჭერით ახორციელებს.

Entrepreneurship trainings in Tskaltubo
On February 8-10, within the framework of the Women’s Economic Empowerment Project, entrepreneurship training was provided to 19 women involved in the program. The training was led by Tamar Jangulashvili, Director of the Social Innovation and Entrepreneurship Center (SiNC).
In total, 80 women living in rural areas of Western Georgia will participate in the program, which is implemented with the support of ProCredit Bank, together with experienced trainers from SiNC.
The Women’s Economic Empowerment component is part of the “Good Governance for Gender Equality” project (Phase II), which is implemented by UN Women, together with its partner organizations, with funding from the Government of Norway.