მე ვარ მაია ფიფია, 1988 წლიდან ვცხოვრობ ანაკლიაში. მყავს ორი შვილი. ვარ სათემო ფონდ “ნეფას” დამფუძნებელი. აგრეთვე, მაქვს ჩემი მცირე ბიზნესი და ვარ მეწარმე.
1991 წლამდე, სანამ ომი დაიწყებოდა, ვმუშაობდი ზუგდიდის მე-6 საშუალო სკოლაში ბიოლოგიის მასწავლებლად, მაგრამ მას შემდეგ პროფესიით აღარ მიმუშავია. როგორც გამყოფი ზოლის მიმდებარე სოფლის მოსახლეობამ, ომის ყველა სისტიკე და მძიმე მოვლენა საკუთარ თავზე გამოვცადეთ.
2005 წელს მოულოდნელად გარდამეცვალა მეუღლე. ძალიან რთული პერიოდი გამოვიარე - 25 დღის განმავლობაში დავკარგე ორი ძვირფასი ადამიანი - დედა და ქმარი. დავრჩი შვილებთან ერთად. უფროსი გოგო, ეკა მეცხრე კლასში იყო, მაკა კი - მეექვსე კლასში.
სანამ ჩემი მეუღლე ცოცხალი იყო, ყოფით პრობლემებზე ფიქრი არასდროს მიწევდა. გვქონდა ძლიერი მეურნეობა და მიუხედავად იმისა, რომ ქალაქში ვიყავი გაზრდილი, ყველაფერს დიდი სიხარულით ვაკეთებდი. გვქონდა დიდი, სტუმართმოყვარე ოჯახი.
სრულიად მოულოდნელად, მოხდა ისე, რომ დავრჩი მარტო ჩემს შვილებთან. ნათესავები მოდიოდნენ და რჩევებს მაძლევდნენ, მეუბნებოდნენ, რომ ვერ გავძლებდი აქ, რადგან ამხელა მეურნეობას მარტო ვერ ჩავეჭიდებოდი და ორიდან ერთი გზა უნდა ამერჩია - ეს ყველაფერი უნდა დამეტოვებინა და წავსულიყავი ქალაქში, ან კიდევ საკუთარ თავზე ამეღო ეს უშველებელი ტვირთი. მე რთული გზა ავირჩიე.
ყველაფერს ვაკეთებდი იმისთვის, რომ ჩემს შვილებს თავს უეცრად დატეხილი ტკივილი მსუბუქად გადაეტანათ. მაკა მეკითხებოდა ხოლმე, დედა, ღამით რატომ წრიალებ, რატომ არ გძინავსო? რა დაგაძინებს, როცა ამდენი საზრუნავი და საფიქრალი გაქვს შვილებზე, ოჯახზე, პასუხისმგებლობებზე?! ასე გავიარე ეს გზა.
თუმცა, იმის უნარები, რომ სულ რაღაც მეკეთებინა და სხვასაც დავხმარებოდი, ყოველთვის მქონდა. სირთულეების მიუხედავად, სხვებს ვეხმარებოდი, ნათესავებს თბილისში აქედან ვუგზავნიდი პროდუქტებს რეალიზაციისთვის და მეზობლებსაც ვასაქმებდი - ზოგს ფქვილს ვაცრევინებდი, ზოგს ქათამს ვასუფთავებინებდი. პარალელურად, დამსვენებლებსაც ვიღებდი, მაგრამ ზაფხულის სეზონზე რამდენიმე სტუმრობიდან მიღებული თანხა ბევრს არაფერს ნიშნავდა იმ დროისათვის.
2010 წელი იყო, როცა ჩვენი სოფლის გამგებელმა დამირეკა და მითხრა, რომ სოფელში სამუშაოდ არასამთავრობო ორგანიზაცია აპირებდა ჩამოსვლას. მთხოვა, ჩემს სახლში მიმეღო და მემასპინძლა მათთვის. ეს იყო „ფონდი ტასო“.
ტელეფონში დღესაც „მარინა უცხოელი“ მიწერია, ისეთი საუცხოო გარეგნობის ქალბატონი შემოვიდა ჩემს ეზოში, ეს იყო მარინა თაბუკაშვილი. ასე დაიწყო ჩემი ურთიერთობა „ფონდ ტასოსთან“, რომელმაც რადიკალურად შეცვალა ჩემი ცხოვრება. პირველ ხანებში, ასე ჩამოდიოდნენ სტუმრად, მოდიოდნენ და მიდიოდნენ. ერთხელაც, ზამთარში, შეშის ღუმელთან ჭიქა ჩაიზე ვსაუბრობდით და მეც ვიკითხე, რას საქმიანობთ ჩვენს რეგიონში რომ ჩამოდიხართ მეთქი. ქალბატონმა მარინამ მითხრა, თუ დრო გაქვს და გაინტერესებს, ჩვენთან ერთად წამოდი და ნახავ, რასაც ვაკეთებთო.
წავედი, ვნახე. ქალები მუშაობდნენ. გაცხოველებული მუშაობა მიდიოდა. მთელი სამი საათი გავატარეთ იქ. ძალიან დავინტერესდი მსგავს პროექტში ჩართულობით. ქალბატონმა მარინამ ეს შენიშნა და წასვლისას წესდება დამიტოვა, მითხრა, უკეთ გაეცანიო.
მაშინ ეკლესიაში დავდიოდი, სადაც ხშირად ვხვდებოდი ერთ-ერთ ნაცნობ ქალს, ნინო ყორშიას, რომელიც, ასევე, ადრე დაქვრივდა და მცირეწლოვანი ბავშვებით მარტო დარჩა. მანაც ძალიან რთული გზა გაიარა. ვმეგობრობდით და მეც შევთავაზე, ერთად გავცნობოდით ჩემთვის დატოვებულ დოკუმენტს.
ნინო დამთანხმდა და ყველა პუნქტი დაწვრილებით ერთად გავიარეთ. გადავწყვიტეთ, ჩავრთულიყავით პროექტში და ინფორაცია თემში გაგვევრცელებინა. თანასოფლელი ქალებიც აგვყვნენ. თავიდან 7-8 ქალი შევიკრიბეთ. მალე ანაკლიაში თვითდახმარების ოთხი ჯგუფი შეიქმნა.
ის სივრცე, რასაც ახლა ჩვენი ოფისი ჰქვია, იყო პატარა ოთახი, სადაც მეორე სართულზე ლეღვის ხე იყო ამოსული, ყველაფერი დანგრეული და შელახული იყო. საკუთარი ხელებით შევაკეთეთ კედლები. შეძლებისდაგვარად მოვაწესრიგეთ და გამოვყავით სამუშაო კუთხე.
მაშინ ჯგუფში შემავალი ქალების უმეტესობამ არ ვიცოდით კომპიუტერთან მუშაობა. ნინო სკოლაში ასწავლიდა ამ პროგრამებს და ძალიან გვეხმარებოდა. პირველი პროექტიც კომპიუტერული პროგრამების სწავლებაზე დავწერეთ. კურსის შედეგად, ჩვენგან წასული ძალიან ბევრი ქალი დასაქმდა. ამის შემდეგ გავაკეთეთ ამბულატორია, საბავშვო ბაღს ეზო და სველი წერტილი გავუკეთეთ, სოფელში დავაარსეთ ბიბლიოთეკა, წამოვაყენეთ უამრავი სხვა ინიციატივაც.
უკვე 2013 წელს დავრეგისტრირდით, როგორც ანაკლია-კახათის სათემო ფონდი. დავიწყეთ სხვა ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა. ვახორციელებდით პატარა პროექტებს, თუმცა დიდი პასუხისმგებლობით. ძირითადად ჩვენი საქმიანობა იყო მოხალისეობრივი, შეიძლება პროექტი არ გვქონოდა, მაგრამ ერთი წუთითაც არ დაგვიხევია უკან. ამას ვამბობ გულწრფელად. ოჯახის საქმეებს რომ მოვრჩებოდი, ორკილომეტრ ნახევარს ფეხით მოვრბოდი, რომ აქ ახალი უნარები შემეძინა და ჩემს მეგობრებთან ერთად ახალ იდეებზე და თემებზე მემუშავა.
ყოველი მეორე ადამიანი, თუ ჩვენ ვერ გვეკითხებოდა, სხვას ეკითხებოდა, რას იღებენ ეს ქალები, რამდენს უხდიან შეკრებებშიო. მაგრამ მერე, თანდათანობით, როცა რეალური საქმეები ნახეს გაკეთებული, დამოკიდებულებაც შეიცვალა და აქეთ მოგვმართავდნენ, თუ რაიმე საჭიროება ჩნდებოდა. ასე მოვიხვეჭეთ ავტორიტეტი თემში.
მუნიციპალიტეტთან უკვე 10 წელია ვთანამშრომლობთ, თუ რაიმე მნიშვნელოვანი ხდება, პირველებს გვირეკავენ და გვიწვევენ ჩვენ.
გარდა ამისა, უკვე მეზობელი სოფლებიდანაც მოგვმართავენ დახმარებისთვის. ვახდენთ პრობლემების იდენტიფიცირებას და ვუწევთ ადვოკატირებას.
ახლა სამ პროქტზე ვმუშაობთ, ერთი მასშტაბურია და ოთხ მუნიციპალიტეტზე ვრცელდება, მაგრამ სადაც არ უნდა მივიდეთ, პირველ რიგში, ვიწყებთ იქიდან, თუ საიდან მოვდივართ ჩვენ, როგორ დავიწყეთ ეს ყველაფერი, რომ შესაძლებელია ქალმა მოახდინოს ცვლილებები და შეცვალოს არა მარტო საკუთარი ცხოვრება, არამედ მთელი სოფელი გააძლიეროს. პირადად მე ვიტყოდი, რომ პირველმა პროექტმა და „ფონდმა ტასომ“ რადიკალურად შეცვალა ჩემი ცხოვრება.
მგონია, რომ ჩემი მშობლიური ორგანიზაციებია გაეროს ქალთა ორგანიზაცია და „ფონდი ტასო“, ეს არის ის, რამაც მე ლიდერ ქალად ჩამომაყალიბა და უამრავი უნარი განმივითარა, როგორც პიროვნულად ისე საქმიანობის მხრივ.
გამწევი ძალა
ჩემი გამწევი ძალა იყო ცოდნა, რომ აუცილებლად უნდა შემეცვალა რაღაც, უნდა ვყოფილიყავი წარმატებული და ჩემი წარმატება იქნებოდა ჩემი შვილების წარმატება. როცა ეკამ უმაღლესი დაამთავრა, დამირეკა და მითხრა, მაგისტრატურაში მინდა ჩაბარებაო, ეს კი დიდ თანხებთან იყო დაკავშირებული. ერთი წამით უკან არ დამიხევია, ვუთხარი, ჩააბარე და გადასახადზე არ იფიქრო მეთქი. არ მინდოდა, ბავშვებს ხინჯად ჩარჩენოდათ, რომ მამა არ ჰყავდათ და მე რაღაც ვერ გავაკეთე ან დავაკელი. ეს იყო ჩემი მთავარი გამწევი ძალა.
სულ მეუბნებოდნენ, როგორ ახერხებ ამდენსო. ხშირად ფეხით დავდიოდი, იმიტომ, რომ გზაში ძალიან ბევრს ვფიქრობდი, ხან ვტიროდი, ხან მომავლის გეგმებს ვაწყობდი. ერთხელაც, მეუღლის საფლავიდან წამოსულს, ახლობელი ცოლ-ქმარი შემხვდა. საუბარში მკითხეს, ეს ფული საიდან მოგაქვს, აქ რომ დადიხარ, შენი ქმარი ხომ არ გაძლევსო? მახსოვს, ავტირდი და სახლში მოკლე გზით წავედი.
ცხოვრებაში ორჯერ დავინახე ადამიანების ნამდვილი სახე, ერთხელ, როცა მეუღლე გარდამეცვალა და დავრჩი სრულიად მარტო და მეორედ, როცა საკუთარი შემოსავალი გამიჩნდა. თითზე ჩამოსათვლელია ის ადამიანები, ვინც გულწრფელად გაძლევს სასიკეთო რჩევას. ჩემს ცხოვრებაში ასეთი ადამიანი მარინა თაბუკაშვილი აღმოჩნდა. ის იყო, არის და იქნება ჩემი უპირობო ავტორიტეტი, ერთგული მეგობარი და სანდო მრჩეველი.

I am Maia Pipia, I have been living in Anaklia since 1988. I have two kids. I am the founder of the community fund Nefa. I also have my own small business and I am an entrepreneur.
Until 1991, before the war, I worked as a biology teacher at Zugdidi 6th High School, but since then I have not worked in the profession. As the rural population living along the so called borderline, we have experienced all the hardships and severities of war.
In 2005, my husband suddenly passed away. I went through a very difficult period - in 25 days I lost two precious people - my mother and my husband. I stayed alone with my children. The older girl, Eka, was in ninth grade, and Maka was in sixth grade.
As long as my husband was alive, I never had to worry about the daily problems. We had a big farm and even though I grew up in the city, I did everything with great joy. We had a big, hospitable family.
All of a sudden, it happened that I was left alone with my children. Relatives would come and give me advice, telling me that I could not make it here because I could not afford such a large farm alone and had to choose one of two ways - I had to leave it all and go to the city, or take on this huge burden. I chose the harder way.
I did my best to help my children cope with the sudden onset of pain. Maka used to ask me, mother, why do you go around at night, why do not you sleep? What makes you sleep when you have so many worries and thoughts about children, family, responsibilities?! So I went trhough this way.
However, I always had the skills of going through hardships helping others. Despite the difficulties, I supported other people, I sent agricultural products from here to my relatives in Tbilisi to sell, I hired neighbors - some of whom ground flour or cleaned chicken. At the same time, I was receiving vacationers, but the money I received from a few visits during the summer season didn’t mean much at the time.
First Steps
It was 2010 when our village governor called me and told me that a non-governmental organization was going to come to work in the village. He asked me to receive them in my house and host them. It was Taso Foundation.
"Marina the Foreigner" is still written on my contact list in the phone - a woman of such a wonderful appearance entered my yard, it was Marina Tabukashvili. Thus began my relationship with Taso Foundation, which changed my life radically. In the early days, they came to short-term visits, they came and then left. Once, in the winter, we were talking at a cup of tea by the wood stove, and I asked what they did when they came to our region. Ms. Marina told me: “if you have time and are interested, come with us and you’ll see what we do”.
I went, I saw. Women worked. Lively work was going on. We spent the whole three hours there. I got very interested in getting involved in a similar project. Ms. Marina noticed this and left me a charter when she left, telling me that I could learn more about their activities.
At that time I often went to church, where I met one of the acquaintances, Nino Korshia, who had also been widowed and left alone with small children. She also went through a very difficult path. We became friends and I offered to read the document left to me together.
Nino agreed and we went through all the points in detail together. We decided to get involved in the project and spread the word in the community. The women of the village also followed us. At first we gathered 7-8 women. Soon four self-help groups were set up in Anaklia.
The space that is now our office was a small room where a fig tree was growing on the second floor, everything was ruined and damaged. We made the walls with our own hands. We adjusted and set the working angle as much as possible.
Back then most of the women in the group did not know how to work with a computer. Nino taught these programs at school and helped us a lot. We also wrote the first project on teaching computer programs. As a result of the course, too many women who left us were employed. After that we made an outpatient clinic, made a yard and a bathroom for the kindergarten, established a library in the village, and launched many other initiatives.
We registered in 2013 as Anaklia-Kakhati Community Fund. We started collaborating with other organizations. We carried out small projects, albeit with great responsibility. Basically our work was voluntary, we might not have had a project, but we did not set back even for a moment. I say this sincerely. As soon as I finished with my family chores, I walked two and a half miles to learn new skills and work on new ideas and topics with my friends.
Every second person, if they could not ask us, would ask someone else what profit we got, how much money we had from these meetings. But then, gradually, when they saw the real things being done, the attitude also changed and they would come to us for support if any need arose. This is how we gained reputation in the community.
We have been cooperating with the municipality for 10 years, if something important happens, they will call us first and invite us.
In addition, we are already being approached from neighboring villages for help. We identify problems and advocate project implementations.
We are now working on three projects, one is large-scale and covers four municipalities, but wherever we go, first of all, we start from where we come from, how we started it all, that it is possible for a woman to make changes and change not only her own life but the whole village. Personally, I would say that the first project and Taso Foundation have radically changed my life.
I consider the UN Women and Taso Foundation as my native organizations, that have made me a leader and developed a lot of my current skills, both personally and professionally.
Driving Force
My driving force was the knowledge that I definitely needed to change something, I needed to be successful and my success would be the success of my children. When Eka graduated from the university, she called me and told me that she wanted to apply for a master's degree, which was associated with large sums of money. I did not step back for a second, I told her she should do what she wanted and not think about money. I did not want my children feel that I didn’t do everything in my power for them, or they couldn’t get everything they needed just because they had lost their father. It was my main driving force.
People were asking me how I managed to do so much. I often walked because I thought too much on the road, sometimes I cried, sometimes I made plans for the future. Once, after leaving my husband’s grave, I met my relatives – a couple. In the conversation I was asked, where I got this money from, did my husband give me some for coming to his graveyard? I remember I got so upset that I took a short road home crying.
Twice in my life I saw the real face of people, once when my husband passed away and I was left completely alone and the second time when I got my own income. You can easily count the people who sincerely give you good advice. Marina Tabukashvili turned out to be such a person in my life. She was, is and will be my unconditional authority, a loyal friend and a trusted advisor.