“ვცდილობ, ადგილობრივი ქალებისა და ბავშვების პრობლემები გადაწყვეტილების მიმღებ პირებამდე მივიტანო“, - კარინე კაჩოტიანი, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი
30 წლის კარინე კაჩოტიანი ერთ-ერთია იმ 45 ქალს შორის, რომლებიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით საკრებულოების მაჟორიტარ წევრებს წარმოადგენენ. სულ საქართველოში მათი რაოდენობა 664-ია, რაც იმას ნიშნავს, რომ კარინე, კოლეგების მსგავსად, ადგილობრივ თვითმმართველობებში გადაწყვეტილების მიმღები ქალების მცირერიცხოვან ჯგუფს მიეკუთვნება.
დეპუტატი ახალქალაქის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ვაჩიანში, შვილთან ერთად ცხოვრობს. მშობლიურ კუთხეს ის სომხეთიდან ქმრის გარდაცვალების შემდეგ, რამდენიმე წლის წინ დაუბრუნდა. თავდაპირველად მხოლოდ მესაქონლეობითა და სოფლის მეურნეობით იყო დაკავებული, მოგვიანებით კი, თანასოფლელების რეკომენდაციით, ადგილობრივ საბავშვო ბაღში მზარეულად დასაქმდა და თან საკონდიტრო ნაწარმის მომზადებაზე შეკვეთების მიღებაც დაიწყო.
გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და „ფონდი ტასოს“ ახალი პროექტის შესახებ კარინემ 2019 წელს, შემთხვევით შეიტყო. სოციალურ მობილიზაციაში მაშინვე ჩაერთო, თემის აქტიურ ქალებს შეუერთდა და ადგილობრივი თვითმმართველობების წევრებთან შეხვედრების მუდმივი მონაწილე გახდა.
„სათემო მობილიზაციამ თავდაჯერებულობა გამიზარდა, უნარები განმივითარა, საკუთარი თავის გამოვლენის, სურვილებისთვის ბრძოლის მოტივაცია მომცა. მივხვდი, რომ შემეძლო, ჩემი შვილის, ოჯახისა და თემის კეთილდღეობისთვის რაღაც მნიშვნელოვანი გამეკეთებინა“, - იხსენებს კარინე.
სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში, მით უფრო მის მაღალმთიან სოფლებში, მწირი ინფრასტრუქტურა, მკაცრი კლიმატი და სტერეოტიპული გარემო ადგილობრივებისთვის, განსაკუთრებით კი ქალებისთვის, დამატებით გამოწვევებს ქმნის. სწორედ ამიტომ, თემის ცხოვრების გაუმჯობესებაში ქალების ჩართულობას, პოზიტიური მაგალითების შექმნას კიდევ უფრო დიდი მნიშვნელობა აქვს. კარინე ახლა სწორედ ასეთი როლმოდელია.
მანამდე კი „ფონდი ტასოს“ დახმარებით, მარტოხელა დედამ სხვადასხვა ტრენინგი გაიარა, მერე ქართული ენაც შეისწავლა და პროგრამირების კურსი დაასრულა, ბოლოს კი მართვის მოწმობაც აიღო.
გასულ წელს კარინეს, როგორც თემის აქტიურ ლიდერს, არჩევნებში მონაწილეობა შესთავაზეს: “გადავწყვიტე, ისე მოვქცეულიყავი, როგორც ჩემთვის და ჩემი შვილისთვის იქნებოდა უკეთესი. დავთანხმდი, არჩევნებში გავიმარჯვე და ახლა ვცდილობ, ადგილობრივი ქალებისა და ბავშვების საჭიროებები გადაწყვეტილების მიმღებ პირებამდე მივიტანო“, - ამბობს კარინე, რომელიც დეპუტატობის პარალელურად, საბავშვო ბაღის მენეჯერი და დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელიცაა. იგი თვითგანვითარებაზე ზრუნვას არ წყვეტს და კარიერული წინსვლისკენ ნაბიჯების გადადგმას კვლავაც გეგმავს.
სათემო მობილიზაციის კომპონენტი გაეროს ქალთა ორგანიზაციის რეგიონული პროექტის „ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება სამხრეთ კავკასიაში“ ნაწილია, რომელიც „ფონდი ტასოს“, კახეთის რეგიონალური განვითარების ფონდისა და ქეა კავკასიის მიერ, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობისა (ADC) და სლოვაკეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება.

Karine Kachotiani from Vachiani
“I have been trying to bring the problems of local women and children to the attention of decision-makers,” stated Karine Kachotyan, a member of the Akhalkalaki sakrebulo (municipal assembly).
Karine Kachotyan is one of just 45 female majoritarian sakrebulo members in Georgia, making them a small minority among the 664 municipal assembly members across the country.
After her husband died, Karine returned from Armenia with her son to her home village of Vachiani, in the Akhalkalaki municipality. To make ends meet, she started stockbreeding and farming, but following advice from her fellow villagers, she later found work as a cook at a local kindergarten and began to bake on commission.
In 2019, Karine heard about the latest project launched by UN Women and Taso Foundation. She immediately became involved, joining other women from her community as a regular participant in meetings organized by the local self-government.
“Community mobilization gave me self-assurance, helped me develop my skills and gave me the desire to express myself and fight for what I want. I understood that I, too, could contribute to the well-being of my son, my family and my community,” Karine recalls.
Life can be challenging for women in Samtskhe-Javakheti’s high-mountainous villages, with its scarce infrastructure, harsh climate and pervasive stereotypes. As a result, women’s participation in improving community life and advancing positive role models is very important – just as Karine has been doing.
With the project’s support, the 30-year-old Armenian-speaking single mother joined certain training programmes, learnt Georgian, completed a computer course and gained her driver’s license.
As an active leader in her community, Karine was also invited to participate in local elections in 2021. “I decided I would do what was best for my son and me,” she noted. “I accepted the offer and won a seat. Now I am trying to bring the problems of local women and children to the attention of decision-makers.”
Alongside her activity in the sakrebulo, Karine also works as the acting principal of her local kindergarten. She is still focused on self-development, and plans on taking further steps towards advancing her career.
The Social Mobilization Initiative is a part of the UN Women “Women’s Economic Empowerment in the South Caucasus” project, carried out by Taso Foundation, the Kakheti Regional Development Foundation and CARE Caucasus, with financial support from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), the Austrian Development Cooperation (ADC) and the Government of Slovakia.